Elektronická zabezpečovací signalizace

Každý objekt má své specifické vlastnosti z hlediska možnosti vniknutí zlodějů. Rizikové jsou osamoceně stojící stavby, především chaty, přízemní byty s balkónem, byty v posledních patrech panelových domů a v poslední době i rozestavěné domy. Zloději dávají přednost místu, kde je malá pravděpodobnost, že je při činu někdo přistihne. Přitom každý byt lze vykrást. Záleží jenom na vás jak to zloději znesnadníte. V 70 % případů bytových krádeží se zloděj dostává do bytu dveřmi. Proto je potřeba jim věnovat patřičnou pozornost. V první etapě je třeba usoudit, zda dveře mají potřebnou pevnost. Prvním krokem by mohlo být jejich zpevnění silným plechem nebo použít přímo bezpečnostní dveře. Do vstupních dveří patří cylindrická vložka a bezpečnostní kování. Cylindrická vložka je chráněna proti zasunuti planžety, odvrtání, rozlomení, vytržení bubínku a ucpání cizím předmětem. Velkou slabinou mnoha dveří jsou špatně zazděné zárubně, které nejsou zaplněné maltou. Zloděj je poměrně snadno roztáhne heverem a dveře se tak otevřou sami. Pokud zloděje nepustíte dveřmi zkusí to oknem. Především u přízemních bytů a osamělých domů jsou zranitelným místem okna a téměř všude sklepní okýnka. Asi nejrychlejší je instalace bezpečnostních fólií na vnitřní straně oken. Fólie drží pohromadě sklo, o jehož rozbití se zloděj snaží. Okna jsou velmi dobře chráněna mřížemi, ale při požáru se mohou stát pastí. Zloděj je také může použít jako žebřík do vyššího patra, například na balkon, který je třeba v tom případě zabezpečit také. Elektrické poplašné systémy vás před vloupáním neochrání, ale informují o tom, že se někdo pokouší dostat do vašeho bytu. Elektrické poplašné systémy jsou doplňkem mechanických zábran tvoří s nimi dokonalou ochranu Vašeho objektu a majetku. Jedná se o systém, který v případě vloupání do objektu okamžitě uvede v činnost sirénu, nebo vás upozorní na Váš mobilní telefon, nebo přímo přivolá policii.

Rodinný domek – kritická místa:

  1. vchodové dveře
  2. balkónové dveře
  3. okna
  4. střešní okna
  5. okna v suterénu, sklepní okna
  6. garážová vrata
  7. sklepní šachta
  8. luxferová stěna
  9. prostory – strom těsně u domu
  10. okapový svod

Co může udělat každý:

  1. Pouštějte do bytu co nejméně neznámých lidí.
  2. Na zvonky domů pište pouze jméno rodiny bez titulů.
  3. Nezanechávejte na záznamníku vzkaz o vaší nepřítomnosti
  4. Nechte si váš byt pojistit. Tím můžete alespoň částečně nahradit selhání bezpečnostních opatření.
  5. Sepište si výrobní čísla elektronických přístrojů a cenností a pořiďte si jejich fotodokumentaci.
  6. V případě nepřítomnosti schovávejte cennosti do trezoru.
  7. Domácí trezor má smysl jedině tehdy, že je pevně zabudován do nabytku, do zdi nebo do podlahy. Jinak si ho zloděj odnese a může na něm v klidu pracovat.
  8. Před odchodem vždy pečlivě zkontrolujte zda jsou důkladně zavřeny všechny okna a dveře.
  9. Ani nejdražší elektronické zabezpečovací zařízení vám nebude k ničemu, pokud ho před odchodem nezapnete.
  10. V době delší nepřítomnosti si domluvte s někým spolehlivým kdo vám bude pravidelně vybírat schránku a svěřte mu klíč od bytu
  11. Pokud odjíždíte na delší dobu nezatahujte závěsy, rolety ani žaluzie. Byt musí vždy působyt dojmem, že v něm někdo je.
  12. Nenechávejte nikdy obuv na chodbě přede dveřmi
  13. Zajistěte žebříky a nástroje, které by pachatel mohl použít pro vloupání do vaší chaty. Toto nářadí si bohužel může také donést od sousedů.
  14. Nepoužívejte při odjezdu na dovolenou objednaný vůz taxislužby.
  15. Pokud stavíte, snažte se, co nejdříve zabezpečit i stavbu. Také zde se často krade.

Jak vypadá dnešní zloděj?

Současný zloděj potřebuje peníze na automaty, alkohol, drogy nebo prostitutku. Vloupá se tam, kde narazí na nejmenší odpor. Namátkově si vybere nějaký objekt, kde zazvoní. Pokud mu otevřete, na něco se zeptá a jde dál. Pokud ne, začne se do dveří dobývat hrubou sílou. Několik kopanců do nezabezpečených dveří většinou stačí. Rychle proběhne byt a posbírá vše, co se dá lehce zpeněžit. Pokud zjistí, že jsou dveře pevné, jde většinou dál k jinému objektu. Takto vypadají krádeže v 90 % případů. Asi 10 % krádeží se děje na základě pečlivého vytypování. Zloději tipují především pomocí telefonu a dlouhodobého sledování objektu. Jistě každý zná oblíbený trik „sušenka pod rohožkou“. I zde platí odborníky ověřená zásada, že pravděpodobnost vykradení komplexně zabezpečeného bytu je 1300 krát nižší než nezabezpečeného.